Մայր Աթոռի դիվանապետի կալանքը երկարաձգվել է երկու ամսով
Իմ պաշտպանյալի, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կալանքը երկարաձգվել է ևս երկու ամսով։ Այս մասին ես հայտնել եմ լրագրողների հետ կատարած զրույցում։
Դատարանի որոշմամբ, որը կայացվել է դեկտեմբերի 5-ին, Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը կալանավորվել էր երկու ամիս ժամկետով։ Նա ձերբակալվել էր նախորդ օրը՝ դեկտեմբերի 4-ին, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության գործով։
Իմ պաշտպանյալը մեղադրվում է այն բանի համար, որ 2018 թվականին, իբր, վարկաբեկելու նպատակով, իր ծառայողին հրահանգել է Ամենայն հայոց կաթողիկոսի դեմ բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մեկի պայուսակի մեջ թմրանյութ դնել։ Քրեական գործի բնույթը և մեղադրանքը, իմ կարծիքով, ամբողջությամբ անհեթեթ են։
Այս գործով կալանքը երկարաձգելու որոշումը ընդգրկում է նաև այցելությունների սահմանափակում։ Միակ դրական լուրը այն է, որ պաշտպանական կողմի միջնորդության շնորհիվ բավարարվել է մայրիկի և քրոջ երեխաների այցելության հարցը։
Մենք մտադիր ենք բողոքարկել այս որոշումը՝ դրա հրապարակումից հետո։ Իմ հայտարարությունից հետո ես կարող եմ ավելացնել, որ այս իրադարձությունները, իմ կարծիքով, շարունակում են ճնշումները Հայ Առաքելական Եկեղեցու նկատմամբ։