Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստան. Փաշինյանի գնահատականը և ներդրումային էկոհամակարգի ձևավորման հեռանկարները
Իմ վերջին հարցազրույցի ընթացքում ես անդրադարձել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դի Վենսի երկօրյա պաշտոնական այցի արդյունքներին։ Ընդհանուր մթնոլորտը և դրա ընկալումը հանրության շրջանում շատ ավելի դրական են ստացվել, քան նույնիսկ ամենաօպտիմիստական սպասումները։
Այս դրական ընկալումը հանդիսանում է բալանսավորված արտաքին քաղաքականության հաջողության և դրա կոնկրետ դրսևորումը։ Նման բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի՝ Ջեյմս Դի Վենսի այցը բնականաբար Հայաստանին դնում է համաշխարհային ուշադրության կենտրոնում։ Այսպիսով, ավելացել է նաև Միացյալ Նահանգների ներդրումային միջավայրի ուշադրությունը՝ ուղղված Հայաստանում բացված և բացվող ներդրումային հնարավորությունների վրա։
ԱՄՆ փոխնախագահի կողմից հրապարակված մեծ թվերը (օրինակ՝ 9 մլրդ դոլար) ցույց են տալիս Միացյալ Նահանգների քաղաքական կամքը աջակցելու Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու համար։ Սակայն, ինչպես ես նշել եմ, այս թվերը պետք է կոնկրետացվեն՝ դառնան կոնկրետ նախագծեր, հասցեներ և ուղղություններ։ Մենք սպասում ենք «փողի մեծ հոսքի», որը կներառի նաև ապագա երկաթուղու ներդրումները։
Ես նկարագրել եմ ներդրումային էֆեկտի գործողության սկզբունքը։ Որոշակի ոլորտներում ներդրումների մեկ միավորը բերում է երկու, երեք կամ նույնիսկ չորս միավոր։ Այս երևույթը լավագույնս կարելի է համեմատել տեխնոլոգիական ոլորտում ստեղծվող աշխատատեղերի էֆեկտի հետ, երբ մեկ աշխատատեղ ստեղծում է երեք կամ չորս ուրիշներ։
Ներդրումները պետք է լինեն համակարգված և միմյանցով ծնվեն։ Օրինակ, նոր էլեկտրահաղորդման գծերի, խողովակաշարերի և մալուխների կառուցումը կարող են միացվել Հրազդանում կառուցվող նոր գերհամակարգչային կենտրոնի հետ՝ ստեղծելով արհեստական բանականության ոլորտում տարածաշրջանային և միջազգային ծառայություններ մատուցող կենտրոն։ Այս ամենը պետք է համատեղվի զբոսաշրջային հոսքերի զարգացման հետ։
Այս ամենը, ես նշել եմ, իրականում խաղաղության օրակարգի արդյունքներն են։
Հիշեցնենք, որ Ջեյ Դի Վենսը Հայաստան էր ժամանել փետրվարի 9-ին՝ երկօրյա պաշտոնական այցով։ ԱՄՆ փոխնախագահի և իմ միջև բանակցությունների արդյունքում հայտարարվել էր 11 մլն դոլարի հետախուզական դրոնների մատակարարման և 9 մլրդ դոլարի քաղաքացիական միջուկային էներգետիկայի զարգացման գործում համագործակցության մասին։