ԱՄՆ-ի ճարտարագիտական խումբը սկսում է ԹՐԻՓՓ-ի հետազոտական աշխատանքները Հայաստանում
Հայաստան է այցելել ամերիկյան AECOM ճարտարագիտախորհրդատվական ընկերության թիմը՝ «Գլոբալ ենթակառուցվածքների ու ներդրումների շուրջ գործակցության հիմնադրամի» (ԹՐԻՓՓ) պատվիրակության հետ համատեղ։ Այս այցի նպատակն է սկսել ԹՐԻՓՓ-ի տեղանքի հետազոտման աշխատանքները։
Ընկերության մասնագետները կներկայացնեն տեխնիկատնտեսական գնահատումներ և առաջարկներ երկաթուղու և այլ ենթակառուցվածքների կառուցման վերաբերյալ։ Այս նախագծի իրագործումը, ինչպես նախատեսվում է, կօգնի խթանել երկարաժամկետ տնտեսական աճ, բարելավել երկրների միջև փոխկապակցվածությունը և ամրապնդել տարածաշրջանային ինտեգրումը։
Այս քայլը կատարվում է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (ԹՐԻՓՓ) նախագծի շրջանակում։ Հունվարի 14-ին Հայաստանի ԱԳՆ-ն հրապարակել է Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հայտարարությունը, որը ներկայացնում է նախագծի հիմնական նպատակները։
Համաձայն փաստաթղթի՝ Հայաստանը մտադիր է թույլատրել և աջակցել ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության հիմնադրմանը։ Այս ընկերությունը կլինի պատասխանատու ԹՐԻՓՓ-ի զարգացման համար՝ 49 տարի նախնական ժամկետով նրան տրամադրվող կառուցապատման իրավունքով։ Հայաստանը կառաջարկի ԱՄՆ-ին ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության 74% մասնաբաժինը, պահպանելով մյուս 26%-ը։ Այս համագործակցությունը նախատեսվում է երկարաձգել ևս 50 տարով՝ Հայաստանի կառավարությանը հավելյալ սեփականության տրամադրմամբ։
Հայտնի է, որ ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության բաժնետերերի փոփոխությունը, ինչպես նաև վերջնական շահույթի սեփականատերերի փոփոխությունը ենթակա կլինեն Հայաստանի և ԱՄՆ կառավարությունների հետ նախօրոք համաձայնեցմանը։
Այս նախագիծը սկիզբ է առել 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից Վաշինգտոնում ստորագրված «Խաղաղության հռչակագրից», որի համաձայն կողմերը պետք է համատեղ աշխատեն ԵԱՀԿ-ի միջոցով՝ ապահովելով Հայաստանի տարածքով տրանսպորտային միջանցքի ստեղծումը, որը կկապի Ադրբեջանն իր նախիջեւանյան էքսկլավի հետ։